Infekčné choroby
Ich príčinou je premnoženie vírusov, baktérií a parazitov v organime, následne zmena normálnej látkovej výmeny hostiteľského organizmu v sprievode symptómov a vyprázdňovanie pôvodcov choroby, čo môže nakaziť ďalšie zvieratá, či dokonca človeka.
Psinka
Zapríčiňuje ju vírus, ktorý nakazí spojivku, sliznicu dýchacích ciest, tráviacich a iných orgánov. Jej príznaky sú penovitý zápal spojivky, výtok z nosa, zápal hrdla, v ojedinelých prípadoch zvracanie a hnačky. O niekoľko dní neskôr sa druhotnú bakteriálnu infekciu môže objaviť výtok z nosa, zápal pľúc, zápal obličiek, hnisavý zápal kože, čo môže zapríčiniť rýchly úpadok. Pôvodca choroby môže tretí deň po infekcii napadnúť nervovú sústavu, čo vo väčšine prípadov končí smrťou, ale v prípade uzdravenia môže zanechať trvalé poškodenia, prudké kŕče, ochrnutie. Medzi príznaky zápalu mozgových blán patraa spavosť, kŕče žuvacích svalov, pohybové poruchy, poruchy videnia, ochrnutia. Včas identifikovanú chorobu je moné vyliečiť, ale jej prevenciu zabezpečujú ochránné očkovania.
Parvovirózny zápal čriev
Epidemicky sa objavujúca vírusová nákaza, u šteniatok sa vírus rozmnožuje hlavne v srdcovom svalstve, u starších psov v črevných bunkách, lymfatických tkanivách. Choroboplodné vírusy, keď sa dostanú do organizmu, usídlia sa vo výčlenkoch tenkého čreva, následne sa začnú rozmnožovať a spôsobia vážny akútny, krvácajúci zápal čriev. Choroba sa vyvinie rýchlo, v 3.-10. dni v sprievode horúčok, zvracania, krvavých hnačiek, či zviera vyčerpá a pre nadmernú stratu tekutín môže bez rýchlej pomoci uhynúť. U silnejších a odolnejších psoch nie je priebeh choroby taký akútny, majú väčšiu šancu na uzdravenie. Potrebné je doplnenie tekutín, liečenie liekmi, prísna diéta, a aj pri tejto chorobe je dôležitá prevencia, ktorú zabezpečí ročne podávané očkovanie.
Prvého psíka, čosom mala z útulku v DO, dostal v útulku parvovirózu a asi po 5 dňoch umrel pomalou, bolestivou a zdĺhavou smrťou. Nemohla som sa naňho pozerať. Bolo to hrozné ako trpí. Povedala som, že už nikdy psíma do DO nechcem.. no časom sa to zmenilo... nakoniec som už mala asi 5 psíkov v DO.. RIP Fúzik
Besnota
Aj túto chorobu spôsobuje vírus, ktorý, keď sa dostane do organizmu človela, (cestou uhryznutia) môže spôsobiť smrť. Je to prijatý zákon, ktoré predpisuje povinné očkovanie psov a to v ich prvom roku dvakrát, následne každý rok opakovane, čo počet besných psov vo veľkej miere potlačilo. Zdrojom nákazy je teda zviera s besnotou a jeho uhryznutie. Vírus sa dostane cestou nervovej dráhy cez predĺženú miechu až do mozgu. Tu sa rozmnožený vírus rozptýli v organizme, a tak sa nachádza aj v slinách, čo má význam v prenášaní choroby. Správanie besného zvieraťa sa celkom zmení. Klinické prejavy môžu byť obojaké: zúrivá a tichá besnota. V prvom prípade sa zviera stane podráždeným, zúri, vzoprie sa pánovi, neskôr sa môžu vyvinúť príznaky ochrnutia. Pri tichej bolesti odpadá štádium nepokoja, ale sú aj tzv. netypické prípady. Odmieta pitie, stravu, tečú mu sliny, čeľusť ovísa a pre ochrnutie hlasiviek je štekot zachrípnutý. Ochrnutie sa neskôr rozšíri na celý organizmus a do niekoľkích dní zapríčiní smrť. Zákon predpisuje, že besné alebo z besnoty podozrivé zviera je zakázané liečiť, teba ich utratiť. Ak z besnoty podozrivý pes uhryzne človeka, musí byť 90 dní držaný na pozorovanie.
Infekčný zápal pečene
Vírus zapríčiňuje zápal pečene psa (človeka nenakazí). Pôvodcu choroby nachádzame v moči, výkaloch a zvratkoch chorého zvieraťa, ktoré už vylučuje pred objavením sa príznakov a tým nakazí iné zviera, ktoré neprešlo buď ochranným očkovaním, alebo chorobou. Jej príznakom sú vysoká horúčka 40-41°C, zápal hrdla a mandlí, bolesti brucha, hnačky a pre ochorenie pečene sa sa objavujúcej poruchy zrážania krvy spojené s krvácaním. Nie sú zdiredkavé očné príznaky, zápal rohovky a iných častí oka. Účinnou obranou je aplikácia kombinovaných ročných očkovaní.
Leptospiróza
Baktérie leptospiróza žijú v obličkách nakazených myší a potkanov a do vonkajšieho sveta sa dostávajú ich močom. Choroba sa dá chytiť pitím alebo kúpaním sa v infikovanej vode. Už vyliečené zviera môže ešte roky vylučovať choroboplodné zárodky. Baktérie spôsobujú zápal obličiek, sprievodným znakom sú horúčky, žltačka a urémia, čo môže zmierniť dlhotrvajúca liečba antibiotikami, ale kombinované očkovania môžu vyhnúť aj tejto chorobe.
Psinkový kašeľ
Je to spravidla choroba mladých psov, chovných staníc, podvyživených zvierat. Vírus a baktéria zapríčiňujú horúčky, hnisavý výtok z nosa, zápal očnej spojivky, zápal hrdla, mučivý kašeľ a zápal pľuc. Popri ošetrovaní liekmi je potrebné zlepšiť aj pomery držania zvieraťa, ale prevenciu zabezpečujú očkovania.